Veće akcize – skuplje gorivo na pumpama

Bez autora
Aug 07 2012

Odlukom vlade, akcize na gorivo povećane su od juče za 1,5 dinara po litru. Državi sada od svakog prodatog litra benzina pripada po 49,6 dinara umesto dosadašnjih 48,10, a na dizel 37,07, umesto 35,57 dinara. Ovim povećanjem za 1,5 dinara, akcize su praktično vraćene na iznos od početka godine, budući da je vlada 1. maja snizila akcize na derivate zbog skoka cene sirove nafte na svetskoj berzi i visokih veleprodajnih cena. Iako se u tom smislu, u međuvremenu, ništa nije promenilo, dakle cena sirove nafte je i dalje vrlo visoka, oko 106 dolara za barel, a veleprodajne cene su i više nego što su bile 1. maja, vlada je odlučila da vrati, odnosno poveća akcize. Vlada inače ima pravo da snižava i povećava akcize shodno rastu ili padu cene sirove nafte i cena na veliko. Da nije došlo do promena u tom smislu, potvrđuju i analize Udruženja naftnih kompanija Srbije, po kojima je cena barela nafte 2. januara ove godine bila 107,22, a da je ovih dana oko 105,57 dolara...

Veće akcize – skuplje gorivo na pumpamaOdlukom vlade, akcize na gorivo povećane su od juče za 1,5 dinara po litru. Državi sada od svakog prodatog litra benzina pripada po 49,6 dinara umesto dosadašnjih 48,10, a na dizel 37,07, umesto 35,57 dinara.

Ovim povećanjem za 1,5 dinara, akcize su praktično vraćene na iznos od početka godine, budući da je vlada 1. maja snizila akcize na derivate zbog skoka cene sirove nafte na svetskoj berzi i visokih veleprodajnih cena. Iako se u tom smislu, u međuvremenu, ništa nije promenilo, dakle cena sirove nafte je i dalje vrlo visoka, oko 106 dolara za barel, a veleprodajne cene su i više nego što su bile 1. maja, vlada je odlučila da vrati, odnosno poveća akcize.

Vlada inače ima pravo da snižava i povećava akcize shodno rastu ili padu cene sirove nafte i cena na veliko. Da nije došlo do promena u tom smislu, potvrđuju i analize Udruženja naftnih kompanija Srbije, po kojima je cena barela nafte 2. januara ove godine bila 107,22, a da je ovih dana oko 105,57 dolara.

Ljubinko Savić, samostalni savetnik u Privrednoj komori Srbije, kaže da je ovakva odluka vlade bila očekivana, jer je to najjednostavniji i najbrži način da se napuni prazan budžet. Uostalom, država je početkom godine isplanirala koliko para očekuje po osnovu akciza na derivate i sada će ovim vraćanjem akciza na iznos od početka godine dobiti novac na koji je računala. Planirano je da se u budžet po osnovu svih akciza slije 750 milijardi, od čega su akcize na gorivo 93,1 milijarda dinara, kaže on.

Povećanje akciza za 1,5 dinara odraziće se i na maloprodajnu cenu goriva, i to već za koji dan. Savić u ovom času ne može da kaže da li bi ovo moglo da bude i poslednje povećanje državnog nameta na derivate, ili će nekom novom uredbom one još jednom morati da se povećaju do kraja godine i tako dodatno popune budžetske rupe.

Akcize na motorna goriva su stabilan izvor budžetskih prihoda u svim zemljama Evrope, ali se nivo državnog zahvatanja veoma oprezno određuje, jer neposredno utiče na životni standard i ekonomiju zemlje, kažu u Udruženju naftnih kompanija i dodaju da u ovakvim okolnostima ima mnogo više argumenata koji ne idu u prilog povećanju akciza na gorivo u Srbiji.

Povećanje akciza na gorivo će, kako se procenjuje, direktno uticati na povećanje cene goriva kod svih trgovaca. Pored udara na kućni budžet, takva mera će doprineti smanjenju konkurentnosti domaće privrede i padu prometa goriva koji je u odnosu na prošlu godinu već manji za oko 10 odsto.

S obzirom na to da je učešće ovog energenta u strukturi cene mnogih proizvoda, povećanje akciza na gorivo bi, u određenoj srazmeri, uticalo i na njihovo poskupljenje, a pre svega bi porasli troškovi svih vrsta drumskog prevoza. Akcize na gorivo u Srbiji su, objašnjavaju u Udruženju, iznad proseka u odnosu na susedne zemlje. Ne treba zaboraviti da bi eventualno povećanje državnog zahvatanja u ceni goriva, smanjilo regionalnu konkurentnost benzinskih stanica u Srbiji.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik